45 kg použitých batérií vyzbierala Baterka Terka počas 1. Európskeho dňa recyklácie batérií

29. 9. 2015

Spoločnosť ASEKOL SK využila 1. Európsky deň recyklácie batérií a akumulátorov, ktorý pripadol na 9. Septembra, aby verejnosť informovala o užitočnosti a možnostiach triedeného zberu a recyklácie použitých batérií a zároveň predstavila Baterku Terku, ktorá bude na Slovensku tvárou triedeného zberu a recyklácie použitých batérií.

Prenosné batérie a akumulátory sú najmladšou komoditou triedeného zberu na Slovensku. Stali sa jeho súčasťou až v roku 2014, kedy boli prostredníctvom tzv. baterkovej novely zákona o odpadoch, zavedené ciele zberu a recyklácie použitých prenosných batérií a akumulátorov.

Prvý Európsky deň recyklácie batérií vyhlásila, pre 9. september 2015, Európska asociácia kolektívnych organizácií pre batérie a akumulátory Eucobat, ktorá združuje kolektívne systémy pre zber použitých batérií z 13 krajín. „My sme sa rozhodli využiť túto príležitosť a preto sme v tento deň, v spolupráci s obchodným centrom Aupark Bratislava, zorganizovali zaujímavú akciu, ktorej cieľom bolo upriamiť pozornosť verejnosti na recykláciu použitých batérií a akumulátorov“, uviedol Ronald Blaho, konateľ ASEKOL SK, ktorá sa na Slovensku stará o zber a recykláciu použitých batérií.

Na akcii bola po prvý raz verejnosti predstavená Baterka Terka, ktorá bude slúžiť ako tvár a maskot prezentujúci potrebu a užitočnosť triedeného zberu a recyklácie použitých batérií a akumulátorov. „Baterka Terka mala veľký úspech, pretože už počas trvania prvej akcie sa jej podarilo vyzbierať 45 kg použitých batérií a akumulátorov, ktoré návštevníci priniesli so sebou do stánku“, dodáva Blaho.

Okrem Baterky Terky mali návštevníci v stánku, umiestnenom v obchodnom centre, k dispozícii i mini laboratórium, kde si deti i dospelí mohli vyrobiť batérie a akumulátory zo surovín bežne dostupných v každej domácnosti. Batérie vyrábali z citrónov a medených mincí (5 centovky) alebo z coly a soľného roztoku, či z medených a zinkových plieškov. Meračom účastníci následne overovali funkčnosť týchto batérií.

Odborníci v stánku spravili deťom krátku exkurziu do minulosti a porozprávali im o tom, ako došlo k zostrojeniu prvého galvanického článku a čo všetko mu predchádzalo.

Spoločnosť ASEKOL SK spustila systém zberu použitých batérií a akumulátorov na Slovensku už v roku 2010 ako súčasť systému zberu použitých elektrospotrebičov. V súčasnosti prevádzkuje 2 426 zberných miest s 3 479 zbernými nádobami určenými nie len na batérie, ale i použité elektrospotrebiče. V roku 2014  zaistila zber 92,6 t použitých batérií a  5 158 t elektroodpadu.

9. september zvolila pre oslavu Európskeho dňa recyklácie batérií zámerne, pretože v tento deň sa narodil slávny taliansky lekár a fyzik Luigi Galvani (1737). Luigi  Galváni sa preslávil pokusmi  s tzv. živočíšnou elektrinou. Jeho bádateľská činnosť priviedla jeho súčasníka a oponenta Allesandra Voltu k zostrojeniu prvého galvanického článku, ktorého princíp sa stal základným konštrukčným prvkom všetkých elektrických batérií a akumulátorov.

Mgr. Silvia Sekáčová

ASEKOL SK