45 kg použitých batérií vyzbierala Baterka Terka počas 1. Európskeho dňa recyklácie batérií

45 kg použitých batérií vyzbierala Baterka Terka počas 1. Európskeho dňa recyklácie batérií

29. 9. 2015

Spoločnosť ASEKOL SK využila 1. Európsky deň recyklácie batérií a akumulátorov, ktorý pripadol na 9. Septembra, aby verejnosť informovala o užitočnosti a možnostiach triedeného zberu a recyklácie použitých batérií a zároveň predstavila Baterku Terku, ktorá bude na Slovensku tvárou triedeného zberu a recyklácie použitých batérií.

Prenosné batérie a akumulátory sú najmladšou komoditou triedeného zberu na Slovensku. Stali sa jeho súčasťou až v roku 2014, kedy boli prostredníctvom tzv. baterkovej novely zákona o odpadoch, zavedené ciele zberu a recyklácie použitých prenosných batérií a akumulátorov.

Prvý Európsky deň recyklácie batérií vyhlásila, pre 9. september 2015, Európska asociácia kolektívnych organizácií pre batérie a akumulátory Eucobat, ktorá združuje kolektívne systémy pre zber použitých batérií z 13 krajín. „My sme sa rozhodli využiť túto príležitosť a preto sme v tento deň, v spolupráci s obchodným centrom Aupark Bratislava, zorganizovali zaujímavú akciu, ktorej cieľom bolo upriamiť pozornosť verejnosti na recykláciu použitých batérií a akumulátorov“, uviedol Ronald Blaho, konateľ ASEKOL SK, ktorá sa na Slovensku stará o zber a recykláciu použitých batérií.

Na akcii bola po prvý raz verejnosti predstavená Baterka Terka, ktorá bude slúžiť ako tvár a maskot prezentujúci potrebu a užitočnosť triedeného zberu a recyklácie použitých batérií a akumulátorov. „Baterka Terka mala veľký úspech, pretože už počas trvania prvej akcie sa jej podarilo vyzbierať 45 kg použitých batérií a akumulátorov, ktoré návštevníci priniesli so sebou do stánku“, dodáva Blaho.

Okrem Baterky Terky mali návštevníci v stánku, umiestnenom v obchodnom centre, k dispozícii i mini laboratórium, kde si deti i dospelí mohli vyrobiť batérie a akumulátory zo surovín bežne dostupných v každej domácnosti. Batérie vyrábali z citrónov a medených mincí (5 centovky) alebo z coly a soľného roztoku, či z medených a zinkových plieškov. Meračom účastníci následne overovali funkčnosť týchto batérií.

Odborníci v stánku spravili deťom krátku exkurziu do minulosti a porozprávali im o tom, ako došlo k zostrojeniu prvého galvanického článku a čo všetko mu predchádzalo.

Spoločnosť ASEKOL SK spustila systém zberu použitých batérií a akumulátorov na Slovensku už v roku 2010 ako súčasť systému zberu použitých elektrospotrebičov. V súčasnosti prevádzkuje 2 426 zberných miest s 3 479 zbernými nádobami určenými nie len na batérie, ale i použité elektrospotrebiče. V roku 2014  zaistila zber 92,6 t použitých batérií a  5 158 t elektroodpadu.

9. september zvolila pre oslavu Európskeho dňa recyklácie batérií zámerne, pretože v tento deň sa narodil slávny taliansky lekár a fyzik Luigi Galvani (1737). Luigi  Galváni sa preslávil pokusmi  s tzv. živočíšnou elektrinou. Jeho bádateľská činnosť priviedla jeho súčasníka a oponenta Allesandra Voltu k zostrojeniu prvého galvanického článku, ktorého princíp sa stal základným konštrukčným prvkom všetkých elektrických batérií a akumulátorov.

Mgr. Silvia Sekáčová

ASEKOL SK