Je tu Deň Zeme! Buďte ekologický a ušetrite s našimi tipmi ihneď!

21. 4. 2015

Aj Zem si zaslúži svoj deň. O to viac pri súčasných štatistikách, ktoré deklarujú stúpajúce čísla reflektujúce neekologický životný štýl. Cieľom je poukázať na alternatívne možnosti zachovania zdrojov energie, recyklačné využitie odpadu a hľadanie obnoviteľných zdrojov. Deň Zeme je tu na akési pozastavenie a vstúpenie si do svedomia. Avšak, nemal by to byť len tento jeden deň v roku.

„Zelený deň“ onedlho dovŕši päťdesiate výročie odkedy získal celosvetový status dňa venovaného ekológii, dopadom na životné prostredie a riešeniam pre zachovanie prírodných zdrojov na našej planéte, ktorá živo reaguje na všetky zásahy.

Eko a Bio nie je len o peniazoch

V poslednom čase akoby sa roztrhlo vrece s produktami s týmto označením. Nejde však len o bezduchý trend, ktorý je práve „in“ a stojí viac peňazí. Tieto „nálepky“ sa nemusia nevyhnutne spájať len s drahšou značkou. Všetko je o prístupe a ten poukazuje na súčasné problémy s cieľom priniesť alternatívnu formu  v mnohých smeroch.

Ak vám bol doteraz tento pojem cudzí, alebo ste si nenašli ešte svoju alternatívnu cestu, nezúfajte. Nikdy nie je neskoro začať, a pritom nevyhodiť nazmar ani euro. Naopak môžete aj ušetriť! Ako? Skúste si na vlastnej koži prežiť 22. apríl príkladne a inšpirujte sa hneď od rána:

uprednostnite rýchle sprchovanie s úspornou hlavicou a šetrite vodu pri splachovaní, používajte alternatívne, aj domáce, čistiace prostriedky namiesto agresívnych, perte s pracími prostriedkami bez fosforu, vyberajte si kozmetiku netestovanú na zvieratách a z prírodných zložiek s recyklovateľným obalom, využívajte viac ekologickú dopravu, napríklad na bicykli, vyhýbajte sa zbytočným jednorazovým obalom, ktoré už nikdy nevyužijete, kompostujte biologický odpad, pri kúpe spotrebičov si všímajte kvalitatívnu skupinu s najnižšou spotrebou energie, používajte nabíjateľné batérie, zapojte sa do systému triedenia odpadu: papier, plast, sklo, elektroodpad,.. využite šrotovné starých elektrospotrebičov, ušetrite svoje peniaze a v neposlednom rade aj životné prostredie.

Práve posledný bod stojí na zamyslenie, nakoľko k celosvetovému problému hromadenia najrôznejších odpadov, výrazne prispieva práve stúpajúce percento elektroodpadu. V krátkej budúcnosti hrozí, že Európska únia bude musieť financovať odstránenie rovno až niekoľko miliónov ton elektroodpadu ročne. Preto po celom svete vznikajú rôzne projekty ako tieto alarmujúce čísla znížiť. Možnosťou je aj šrotovné, ktoré sme mohli zažiť najskôr v súvislosti s autami a súčasne aj s uplatnením pri starých spotrebičoch, napríklad v HEJHOUSOCH, ktoré prevádzkuje popredný e-shop Hej.sk.

V spolupráci s neziskovou kolektívnou organizáciou ASEKOL SK, ktorá ekologicky triedi, zbiera a zabezpečuje recykláciu chce práve na Deň Zeme motivovať a podporiť k odovzdaniu starých spotrebičov: „Každému, kto odovzdá akýkoľvek spotrebič, vrátane bateriek, bude odovzdaný kupón na zvýhodnený nákup nového tovaru a na zvýhodnenú ponuku na nákup bateriek. Pri odovzdaní veľkorozmerného starého spotrebiča, napríklad práčka, chladnička, či iné venujeme ako darček šiltovku so slovenským motívom a SK znakom. Akcia bude prebiehať v tento deň na všetkých pobočkách HEJHOUSE až do konca otváracej doby“, upresňuje obchodný riaditeľ pre SR Vladimír Sušil z Hej.sk. „Spotrebitelia zároveň s každým odovzdaným spotrebičom vyčísliteľne prispejú k ochrane prírodných zdrojov ako je voda či ropa. Získavanie druhotných surovín recykláciou je navyše k životnému prostrediu oveľa šetrnejšie“, dopĺňa manažérka obchodu a marketingu Silvia Sekáčová z organizácie ASEKOL SK.

Vedeli ste že?

Elektroodpad je momentálne najrýchlejšie rastúcim druhom odpadu. Celosvetovo  tvorí až 5% hmotnosti pevného domáceho odpadu, takmer toľko ako plastové obaly. Alarmujúce zistenie je, že Slováci nevyhodili približne 3 milióny mobilov! Keby všetci majitelia týchto telefónov vrátili prístroj na recykláciu, nemuselo by sa zbytočne vyťažiť  1134  kg striebra, 126 kg zlata, 64 kg paládia a 3,36 kg platiny. Všetky tieto látky sa opätovne  používajú pri výrobe elektroniky.

Recykláciou 10 ks monitorov sa usporí  takmer 10 m3 pitnej vody, ktoré by vystačilo na 100 sprchovaní, a pritom by sa ušetrilo aj 30 l surovej ropy a elektrickej energie na 2 a pol roka!

Recykláciou by sa súčasne znížila produkcia nebezpečných odpadov o 2 tony, ktoré vyprodukuje 400 domácnosti za rok.  Zároveň by sa asi o 300 kg znížila produkcia oxidu uhličitého, ktoré vyprodukuje vlak na trase Praha – Paríž 310 krát! 

Recykláciou 500 ks televízorov  sa usporí takmer 400m3 pitnej vody, 1500 l surovej ropy a 60 3 MWh elektrickej energie, čo by v praxi znamenalo 5 000 sprchovaní a palivo na trasu asi 11-tisíc kilometrov! Produkcia nebezpečných odpadov by sa znížila o 82 ton, ktoré normálne pripadajú na 20-tisíc domácností za rok.

Recykláciou 1 ks chladničky sa získa 17 kg ocele, napríklad na výrobu lešení, 5 kg polyuretánového prachu na zateplenie budovy ako aj 6 kg plastov a 1,7 kg hliníka s rôznorodým využitím.