Školy prežívajú ťažké obdobie, pomôcť im môže aj vaša firma

20. 2. 2022

Zapojte sa do projektu Ekologická firma a daruje slovenským školám nepotrebné IT zariadenia.

Projekt EKO firma realizuje organizácia zodpovednosti výrobcov ASEKOL SK. V spolupráci so školským programom Recyklohry pomáhajú slovenským školám zabezpečiť chýbajúce elektrozariadenia pre žiakov i učiteľov. V rámci environmentálneho projektu EKO firma organizácia ASEKOL SK motivuje   slovenské firmy  k zberu  a správnemu nakladaniu s elektroodpadom, ale aj k  zavádzaniu triedeného zberu do kancelárií či prevádzok.

Školám pomôžu počítače, tlačiarne, či notebooky

Rok 2022 skomplikovalo aj zdražovanie. Rozhodnúť sa, kde školy financie použijú, bude pre mnohé ešte náročnejšie. Preto sa viaceré zapájajú do projektov, ktoré pomáhajú skvalitniť výučbu žiakov. Pomáhať školám môžu aj spoločnosti vďaka projektu EKO firma. „Ide o environmentálny projekt, ktorý realizujeme už niekoľko rokov.  Jeho súčasťou sú pravidelné výzvy pre zapojené spoločnosti, ktoré majú nepotrebné, ale funkčné zariadenia a chcú ich venovať tam, kde budú využité. A vďaka programu Recyklohry máme na každú výzvu hneď desiatky záujemcov“ opisuje projekt Ronald Blaho, konateľ ASEKOL SK.  Najnovšie sa v rámci projektu EKO firma rozhodla pomôcť spoločnosť CANON SLOVAKIA s.r.o., ktorá venuje vybraným školám 6 multifunkčných tlačiarní. Spoločnosť sa podobným aktivitám venuje pravidelne, hovorí Petra Markovská. „Tešíme sa, že sme vďaka projektu Ekologická firma mohli pomôcť školám. Spoločnosť CANON vníma zlú situáciu, v akej sa školy nachádzajú, o to viac nás tešia reakcie obdarovaných škôl“ dopĺňa Petra Markovská.

Radosť žiakov aj učiteľov

Prostredníctvom Ekologickej firmy sa do škôl dostali už desiatky zariadení. Na aktuálnu výzvu reagovalo viac ako sto škôl, avšak uspieť mohlo iba šesť z nich. Jednou z úspešných bola Spojená škola internátna v Prešove. „Do súťaže sme sa rozhodli zapojiť preto, lebo sme novú tlačiareň už zúfalo potrebovali a prostriedky na kúpu novej naša škola nemá. Využívať ju budeme všetci v zborovni, tiež na PC krúžku. Veľmi sa teším a srdečne ďakujem“ odkazuje Peter Zborovský, učiteľ a koordinátor programu Recyklohry na SŠI. Jedna z tlačiarní poputuje aj do Želiezoviec. „Sme malá škola, ktorá disponuje menším balíkom finančných prostriedkov, a vítame a využívame každú možnosť, aby sme rozšírili technické vybavenie školy. Tlačiareň bude k dispozícii pre pedagógov školy, pre spestrenie výchovno-vzdelávacieho procesu“, hovorí Kristián Šoóky z Gymnázia J.A. Komenského s VJM.

Ako môže pomôcť aj vaša spoločnosť?

Prihláste svoju spoločnosť do projektu EKO firma a zapojte sa do výzvy na pomoc školám. Darovať môžete akékoľvek funkčné elektrozariadenie, ktoré nájde uplatnenie pri vzdelávaní.