Slováci vyzbierali už takmer 500 tisíc kilogramov batérií

6. 9. 2018

Prvý septembrový týždeň vyhlásila Európska asociácia organizácií zodpovednosti výrobcov pre batérie a akumulátory EUCOBAT Európskym týždňom recyklácie batérií. Zámerom tejto udalosti je zvýšiť povedomie verejnosti o potrebe triediť a recyklovať použité batérie. Slováci sa za krátky čas naučili ako správne s použitými batériami nakladať. Od roku 2015 vytriedili a zrecyklovali prostredníctvom organizácie ASEKOL SK už 495 278 kg použitých prenosných batérií.

ASEKOL SK, slovenská organizácia zodpovednosti výrobcov pre elektroodpad, batérie a akumulátory, ako jediný člen EUCOBAT zo Slovenska, využila Európsky týždeň recyklácie batérií na bilancovanie doterajších výsledkov zberu a recyklácie použitých prenosných  batérií na Slovensku.

„Zberu a recyklácii batérií a akumulátorov sa systematicky  venujeme od roku 2015, kedy sme vyzbierali 98 288 kg použitých prenosných batérií. V nasledujúcom roku 2016 sme toto množstvo zvýšili o viac ako 25%  a vyzbierali sme až 125 000 kg použitých prenosných batérii. V roku 2017 sa nám podarilo zbery oproti roku 2015 takmer zdvojnásobiť a vyzbierali sme až 193 000 kg použitých prenosných batérií. Po započítaní priebežných výsledkov z roku 2018 sa nezadržateľne blížime k symbolickej hranici 500 000 kilogramov.“ Uviedol Ronald Blaho, konateľ ASEKOL SK.

„Teší nás, že zvýšený záujem ľudí o recykláciu a triedený zber sme pozorovali i na podujatiach, ktoré pri príležitosti Európskeho týždňa recyklácie batérií pravidelne organizujeme vo vybraných obchodných centrách v Bratislave“, dodáva.

Európska asociácia organizácií zodpovednosti výrobcov pre batérie a akumulátory EUCOBAT vyhlásila prvý septembrový týždeň za Európsky týždeň recyklácie batérií symbolicky, pretože 9. septembra 1737 sa narodil slávny taliansky lekár a fyzik Luigi Galvani, ktorý sa preslávil pokusmi  s tzv. živočíšnou elektrinou. Jeho bádateľská činnosť priviedla jeho súčasníka a oponenta Allesandra Voltu k zostrojeniu prvého galvanického článku, ktorého princíp sa stal základným konštrukčným prvkom všetkých elektrických batérií a akumulátorov.