Začína sa Európsky týždeň recyklácie batérií (Tlačová správa)

7. 9. 2020

Od 7. do 13. septembra oslavujú krajiny Európskej únie Európsky týždeň recyklácie batérií. Ide o iniciatívu asociácie EUCOBAT, združujúcej organizácie, ktoré v mene výrobcov zabezpečujú v členských krajinách EÚ zber použitých batérií. Vo všetkých zapojených krajinách budú prebiehať aktivity s cieľom zvýšiť povedomie o triedení a recyklácii baterií u detí, mladých ľudí i dospelých, aby sa zbieralo a recyklovalo ešte viac použitých batérií. Týždeň osvety symbolicky dopĺňa výročie narodenia talianskeho vedca Luigiho Galvaniho narodeného 9.septembra 1737, ktorý je považovaný za jedného z otcov elektrickej batérie.

Základy recyklácie už u detí

7. až 11. septembra 2020 sa v bratislavských nákupných centrách  Vivo a Bory Mall objaví stánok environmentálneho  projektu ECOCHEESE, spoločnosti ASEKOL SK. Tá je ako jediná v rámci Slovenska členom asociácie EUCOBAT. „Pre návštevníkov bude pripravený edukatívny stánok, v ktorom sa budú môcť záujemcovia dozvedieť viac o celom životnom cykle batérií od ich vzniku až po recykláciu. Projekt ECOCHEESE sa zameriava na vytváranie správnych návykov hravou formou už u malých detí. Myslím, že to je najlepší čas na to, kedy položiť základy zodpovedného environmentálneho správania“ približuje plánovaný program konateľ spoločnosti, Ronald Blaho. Každý návštevník si bude môcť otestovať svoje vedomosti z oblasti triedenia odpadov a pre tých, ktorí doma hromadia použité batérie bude k dispozícii zberná nádoba na ich odovzdanie.      

Mobilná aplikácia EUCOBAT

Členovia asociácie EUCOBAT zhromaždia ročne približne 2,5 miliardy batérií, čo predstavuje rovnakú hmotnosť ako 7 a pol Eiffelových veží. Je dôležité, aby si spotrebitelia batérií osvojili spôsob ako s nimi zaobchádzať aj po ich použití. Práve preto spoločnosť ASEKOL SK uviedla na slovenský trh mobilnú aplikáciu, ktorá pomáha zvyšovať povedomie a plniť čoraz náročnejšie ciele zberu. Aplikácia EUCOBAT obsahuje nástroj na lokalizáciu zberných miest použitých batérií v okolí, odpovede na často kladené otázky, ako aj kontaktné údaje národných organizácií v rôznych členských krajinách. Aplikácia je dostupná zadarmo v mobilných obchodoch App Store a Google Play.

Batérie nepatria do komunálneho odpadu

Nesprávnym zaobchádzaním s použitými batériami sa zvyšuje možnosť úniku škodlivých látok do prostredia a kontaminácie prírodných zdrojov. V mnohých domácnostiach sa použité batérie hromadia, v horšom prípade zahadzujú do zmesového odpadu. Na Slovensku má každý distribútor povinnosť prijať použité batérie bezplatne, a to bez nutnosti zakúpenia novej. Takzvaný spätný zber, organizovaný organizáciami zodpovednosti výrobcov (OZV), teda umožňuje batérie odovzdávať nielen v predajniach s elektrospotrebičmi, ale všade tam, kde sa dajú zakúpiť. „V roku 2019 sa spoločnosti ASEKOL SK podarilo vyzbierať  rekordných  210 ton prenosných batérií“, hovorí konateľ spoločnosti, ktorá je najväčšou OZV pre batérie a akumulátory na Slovensku. Recykláciou použitých batérií je možné získať rôzne kovy ako kobalt, nikel, meď, zinok, mangán, ale aj plasty, ktoré sa využívajú na výrobu rôznych výrobkov, napríklad okuliarových rámov, šperkov, ale aj batérií pre elektromobily a elektrobicykle.