Živý či umelý? Ktorý vianočný stromček je lepší pre životné prostredie?

16. 12. 2020

Tiež každý rok váhate nad tým, či si zaobstaráte živý stromček, alebo opäť ozdobíte umelý? Pomôžeme vám s tým, na čo sa pri výbere zamerať. Pozreli sme sa na výhody a nevýhody oboch možností.

Menšia uhlíková stopa

Stretli ste sa aj vy s názorom, že živé stromčeky na Vianoce zaťažia prírodou viac ako každoročné používanie toho umelého? Je to však pravda? Britská organizácia The Carbon Trust podľa zverejnených výskumov zistila, že uhlíková stopa živého stromčeka je významne nižšia ako umelého. Väčšia uhlíková stopa umelých stromčekov je spôsobená energeticky náročným výrobným procesom, zatiaľ čo živý stromček počas svojho rastu CO2 pohlcuje a uvoľňuje kyslík. Ak chcete viac chrániť prírodu, nemusíte sa preto vzdať živých stromčekov. Je však dôležité vnímať aj možnosť opätovného využitia stromčekov po vianočných sviatkoch, či ich ekologické pestovanie.

Ak umelý, tak minimálne na 10 rokov

Trend umelých stromčekov sa na Slovensku drží už niekoľko desaťročí. Mnohí z nás si v minulosti kúpili lacný stromček, ktorý sa na skutočný strom podobal až po zažmúrení obidvoch očí. Niektorí ekologickí aktivisti tvrdia, že umelé stromčeky sú ekologickejšou alternatívou, práve vďaka ich opakovanému použitiu. Je potrebné si však uvedomiť niekoľko faktov. Stále ide o plast, ktorého množstvo sa snažíme eliminovať. Používané plasty na lacnejšie vianočné stromčeky môžu byť nižšej kvality. Čo je ale najdôležitejšie, ak už máte umelý vianočný stromček, mali by ste ho používať minimálne 10 rokov. Práve to je čas, kedy sa vyššia uhlíková stopa umelého stromčeka vyrovná uhlíkovej stope toho živého.

Ako byť enviro neutrálny?

Ak vám záleží na prírode a našom životnom prostredí a neviete aký stromček si zvoliť, siahnite po ekologicky najneutrálnejšej alternatíve. Je ňou živý stromček od lokálnych výrobcov a producentov. To isté platí aj v prípade umelých. Stromčeky vyrobené napríklad v Číne majú oveľa dlhšiu cestu do vašej obývačky. Transportujú sa neraz na lodných kontajneroch o ktorých je známe, že poškodzujú životné prostredie. V súčasnosti sa už nemusíte báť, že kúpou živého stromčeka prispievate k odlesňovaniu lesov. Väčšina vianočných stromčekov sa totiž pestuje v špecializovaných škôlkach. „Aj na Slovensku máme plantáže na pestovanie vianočných stromčekov.  Lokálny pestovateľ živého vianočného stromčeka, u ktorého máte istotu, že sa vie postarať, alebo zužitkovať stromček aj po Vianociach je určite lepšou alternatívou,“ konštatuje Ronald Blaho zo spoločnosti ASEKOL SK. Vhodnou možnosťou sú aj živé stromčeky zakúpené v kvetináči, ktoré pri správnom zaobchádzaní dokážu prežiť dlhé roky.

Čo s umelým?

Z našich nedávnych prieskumoch vyplynulo, že až 76% opýtaných uprednostňuje ekologickejšiu alternatívu. Platí tu známe pravidlo. Ak je už daný výrobok z plastu vyrobený, mal by čo najdlhšie slúžiť svojmu účelu. To isté platí aj o vianočných stromčekoch. Ak máte umelý, používajte ho tak dlho ako je to možné a až doslúži, môžete zvoliť environmentálnejšiu alternatívu. Rovnako sa potom zamyslite nad tým, či takýto starší stromček nemôže urobiť radosť niekomu inému. Urobíte tak aj dobrý skutok. A ten sa na Vianoce ráta dvojnásobne.

Stromček nestačí

Počas vianočných sviatkov stúpa niekoľkonásobne aj produkcia odpadu. Či už ide o odpad z kuchyne, ktorý dokážeme minimalizovať prípravou vhodného množstva pokrmov, alebo odpad súvisiaci s darčekmi. Ten dokážeme eliminovať napríklad výberom vlastnoručne vyrobených alebo nemateriálnych darov, pri ktorých vzniká oveľa menej odpadov z obalových materiálov ako papier a plast. Spoločnosť ASEKOL SK ako organizácia zodpovednosti výrobcov organizuje a financuje systém triedeného zberu odpadov z obalov a neobalových výrobkov, jeho zhodnocovanie a recykláciu. Vďaka triedeniu a recyklácii sa minimalizuje množstvo odpadov spracovaných v spaľovniach a uložených na skládkach. Čím viac odpadu dokážeme v našich domácnostiach vytriediť, tým menej zaťažujeme životné prostredie. A najlepší spôsob ako nezaťažovať prostredie je produkcii odpadu predchádzať. Ako na Vianoce, tak počas celého roka.

Zaujímavé fakty:

  • Živý 2 metrový stromček bez koreňov vyhodený na skládku má uhlíkovú stopu približne 16kg CO2
  • Živý 2 metrový stom, ktorý má korene a správne ho „zneškodníte“, ideálne zasadením, má uhlíkovú stopu približne 3,5kg CO2